Ramazan Ayında Akraba ve Komşularla İftarlaşmak

Ramazan ayında akraba ve komşuları ziyaret büyük önem taşımaktadır. Ramazan ayında yapılan ibadetlerin, diğer zamanlarda yapılan ibadetlerden mükâfat açısında üstün olduğu düşünülürse bu ayda yapılacak akraba ve komşu ziyaretinin çok önemli olduğu kolayca anlaşılır.
 
Ramazan ayında akraba ve komşularla yakınlık ve irtibat kurmak için en önemli fırsatlardan biri de, iftarlaşma etkinliğidir.
 
Ramazan ayında iftarlaşma, müminleri birbirleriyle kucaklaştıran en tesirli bir buluşma ve sevgi aracıdır. Müminler bu uygulama sayesinde kalp ve zihin arılığı ile en muazzam iletişimi ve kaynaşmayı sağlarlar. Kur’ân’ın çok önem verdiği meselelerden biri de “yoksulları, fakirleri ve muhtaçları doyurma” anlamını içeren “’ıt’âm” kavramıdır. Doyurmak, yedirmek, içirmek anlamına gelen bu kavram, toplum hayatının vazgeçilmez ilkesidir.
 
Doyurmaya/yedirmeye ve yardıma ilk önce akrabadan ve komşudan başlanılmalıdır. Kur’an’ın ve sünnetin emir ve tavsiyesi bu yöndedir. Merkezden dışa doğru bir tasnifle yani, akrabadan ve komşudan başlayarak infak etmek, sadaka ve zekât vermek gerçekleştirilmelidir. Ramazan ayında da bu hassasiyete azami derecede dikkat etmenin, İslam ahlakının bir gereği olduğu unutulmamalıdır.
 
Kaynak: islamveihsan.com
"Bu sayfa 86 kere görüntülendi."

Bir Cevap Yazın