Beraat Gecesi Namazı

Bu gece namaz kılmak en faziletli amellerdendir. Nitekim rivayete göre İsâ (Aleyhisselam) bir dağda dolaşırken nur gibi parlayan bir kayaya rastladı. Etrafında tavaf ederek hayran olunca

Allâh-u Te’âlâ kendisine: “Sana bu gördüğünden daha acayibini göstermemi ister misin?”   diye vahşetti. O: “Evet!” deyince, o kaya yarılıp elinde bir baston, yanında da bir üzüm asması bulunan bir zat zuhur ederek (karşısına çıkarak): “İşte benim her günkü rızkım budur” dedi.

İsâ (Aleyhisselam): “Bu kayanın içinde ne kadar zamandır Allah-u Te’âlâ‘ya ibadet etmektesin?” diye sorunca, O zat: “Dört yüz senedir!” diye cevap verdi. Bunun  üzerine İsâ (Aleyhisselam): ” Ya Rabbi! Bu kulundan daha üstün bir kul yarattığını sanmıyorum” deyince,

Allah-u Te’âlâ: “Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)in ümmetinden bir kişi, Şaban ayına kavuşur da yarı gecesinden (iki rekat da olsa) Beraat namazı kılsa, elbette o benim katımda bu kulumun dört yüz senelik ibadetinden daha üstündür” buyurdu.

İşte o zaman İsâ (Aleyhisselam): “Ah ne olaydı ben de Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)in ümmetinden olaydım” dedi.

 

 

Kaynak: Şaban-ı Şerif Risalesi
"Bu sayfa 41 kere görüntülendi."

Bir Cevap Yazın