Ahmet Hamdi ERTEKIN (Belgesel)

Ahmet Hamdi Ertekin kimdir?

1934 yılında İskilipli öğretmen Mehmet Ertekin ve İskilip’in meşhur hafızlarından Kestefzade Emin Hafız’ın kızı Safûre Hanım’ın çocukları olarak İskilip’te dünyaya geldi. İki yıl gibi kısa bir sürede ilkokulu bitirerek dedesinden Kur’an-ı Kerim’i öğrendi ve hafızlığa başladı. Yetişmesinde büyük katkısı olan dedesinin vefatıyla, yarım kalan hafızlığını daha sonra kendi kendinetamamladı.  İskilip’in meşhur hocalarından Osman Kalfa’dan Arapça öğrendi. 1950 tarihinde vekaleten imamlık görevine başladı. Bir süre sonra eski İskilip müftülerinden Ali Galip Köstekçi tarafından kendisine vaizlik görevi verildi. Hasan Hüsnü Erdem’in başkanlığında,Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açmış olduğu müftü ve vaizliksınavını kazanarak vaizlik görevine başladı. 1968 yılında İskilip’te başladığı resmi vaizlik görevini 30 yıl sürdürdükten sonra emekli oldu.

İskilip’te yaklaşık 40 yıldan bu yana gazetelerde yazmakta ve başyazarı olduğu İskilip’in Sesi adlı gazetede“Yivlik” adlı köşesi de bulunmaktadır. Bu yazıları “40 Yıllık Makale Türündeki Yazılarım” adıyla kitaplaştırılmıştır.

Ayrıca,“Zengin Tarih Kenti İskilip” ve “Atıf Hoca” adlı iki kitabı daha vardır.

Ahmet Hamdi Ertekin yaşamını İskilip’te sürdürmekte, yazmaya ve kürsü hizmetleriyle birlikte halkı irşat etmeye devam etmektedir.
"Bu sayfa 230 kere görüntülendi."

Bir Cevap Yazın